‘Когато един кубичен метър дърво расте в гората, той отделя един тон въглероден диоксид по време на растежа си, докато фотосинтезата отделя 700 кг кислород в атмосферата. Кубичен метър дърво, тежащ 500 кг, свързва 250 кг въглерод, което означава, че около половината от теглото на дървесината е въглерод “, обяснява Карялайнен.
Дървесината абсорбира въглеродния диоксид, докато расте, дори ако няма да се използва за строителство. Става въпрос за съхранение на въглероден диоксид. ‘Когато дървото се използва в строителството, то се съхранява. С други думи, ако експлоатационният живот на сградата е 60, 80 или 100 години, въглеродният диоксид не може да навлезе в естествения цикъл през това време “, казва Карялайнен.
Същият резултат не може да бъде постигнат при другите приложения на дървесината. ‘Ако от дървесината се направи биодизел, целулоза, хартия или дървесен чипс, въглеродният диоксид ще бъде освободен в атмосферата в рамките на няколко години. И така, за климата най-мъдрият начин за използване на дървесината е строителството. “
Според световната тенденция използването на дървесина в строителството се увеличава поради причини, свързани с околната среда и въглеродния отпечатък. В момента дървеното строителство е изключително популярно при изграждането на училища и детски заведения.
– Jarkko Karjalainen, професор по строителство с дърво
Според Министерството на околната среда на Финландия, предоставянето на изчисления на емисиите за целия строителен процес, който вече е във фаза на разрешение за строеж, ще бъде задължително във Финландия най-късно до 2025 г. Това включва и доклад за строителните материали и колко емисии произвеждат тяхното производство и транспорт. „В това отношение дървото е превъзходен строителен материал“, казва Karjalainen. ‘Дървото е възобновяем и местен материал и ние го имаме в изобилие. Поради своята лекота дървото е лесно за транспортиране. Кубичен метър дърво тежи само около една пета от това, което тежи кубически метър бетон. “
Лекотата на дървото също помага за намаляване на емисиите по време на строителната фаза. ‘Лекотата може да се използва добре при усъвършенствани сглобяеми материали. Бъдещата тенденция е да се използва масивна дървесина и все повече промишлени сглобяеми фабрики се преместват в сухи фабрични условия. Изграждането на пространствени елементи е бързо и екологично, тъй като фазата на строителната площадка е толкова кратка. “
Фактите отварят очите. Производството на бетон създава седем процента от глобалните емисии на парникови газове. Лесно е да си представим ефектите, ако бетонът бъде заменен с дърво в строителството, когато е възможно. В действителност няма да стигнем до тази ситуация, но трябва да използваме дърво за всички възможни строителни работи.
„Въпреки че производството на бетон генерира емисии, то все още е необходимо в строителството“, посочва Karjalainen. ‘Както стоманата, стъклото, алуминият и изолационните материали. Тези материали все още ще са необходими. Но в много случаи можем да заменим бетона с дърво. Според световната тенденция използването на дървесина в строителството се увеличава поради причини, свързани с околната среда и въглеродния отпечатък. В момента строителството от дърво е изключително популярно при изграждането на училища и детски заведения. “
Особено използването на масивна дървесина за увеличаване. ‘Конструкциите от масивна дървесина са бъдещето. С други думи, при изграждането на големи обекти, независимо дали са заведения за грижа или училища, детски заведения или дървени високи сгради, материалът ще бъде масивно дърво. Конструкцията от дървени трупи е дори по-екологична от конструкцията с балонна рамка поради по-голямото количество дърво.
Karjalainen има много нови приложения за масивна дървесина: „Дървесината може да се използва, например, при велосипедни и пешеходни мостове, шумозащитни бариери, пейки в паркове и лампи. Използването на дървесина би могло да бъде значително увеличено. ’Професорът, който се специализира в дървостроенето, посочва, че значението на екологичните проблеми ще нараства още повече. Трябва да можем да изградим по-екологични сгради, така че строителните материали да са от местни източници, за предпочитане възобновяеми естествени материали. Освен това трябва да положим усилия да изграждаме по-плътно. Това е визията за бъдещето и ние се насочваме в тази посока. ‘
Конструкциите от масивна дървесина са бъдещето. С други думи, при изграждането на големи обекти, независимо дали са заведения за грижа или училища, детски заведения или дървени високи сгради, материалът ще бъде масивно дърво.
– Jarkko Karjalainen, професор по дърво строителство