Изборът на цвят на фасадата е едно от най-големите решения, които оказват влияние на финалната визия на вашата къща. Маслото защитава дървесината от остаряване и посивяване, като в същото време ви дава възможност да добавите своя индивидуалност към цялостната визия на къщата.
За начало малко практическа информация:
1. Какви материали се използват и какво да имате предвид, когато избирате цвят?
Третираме фасадата на къщата с висококачествените масла на финландската фирма Tikkurilla. Маслото попива в най-горния слой на дървесината, без да я запечатва, и така се запазват уникалните й характеристики.
При първо омасляване се поставя 1 ръка грунд и 2 ръце масло в цвят по избор. Може да избирате сред различни цветове, както и колко плътно и интензивен да е цвета. При последващи омаслявания се поставят единствено 2 ръце масло.
2. Слънцегреенето
Слънцегреенето влияе върху начина, по който възприемаме цветовете. Като цяло цветовете изглеждат по-светли на по-големи повърхности, така че това, което виждате на мострата, винаги изглежда малко по-тъмно, отколкото ще бъде върху цялата стена. Тонът на видимата светлина е син, така че всеки синкавосив цвят може да изглежда по-син, отколкото сте си представяли.
3. Комбиниране
Не забравяйте, че цветът на дървесината е добре да се комбинира с цветовете на покривното покритие, дограмата, улуците, первазите около прозорците, алеи около къщата, външните осветителни тела и др.
4. Финален избор
Кога е препоръчително да сме финализирали избора си? Външните стени обикновено се омасляват след монтажа на покрив, но другите елементи – сачак, ребра, челни дъски, се монтират вече омаслени.
5. Избор на цветови комбинации
Преди всичко от значение е самата архитектура на къщата като обеми, форми и геометрия. Чрез цветовете може да се акцентира върху дадени детайли и части от фасадите и конструкцията. Цветовете могат да уголемяват или смаляват обемите, така че да се балансира и променя архитектурата. Спрямо нея може и спрямо цветовите комбинации се постигат различни и интересни резултати.
Може да заложите на накоя от класическите комбинации, които винаги изглеждат добре.
Една често срещана комбинация е цвят близък до естествения цвят на дървесината, светло/тъмно кафяв за външните стени и тъмно сив цвят (антрацит) за покрив, дограма и други детайли.
Ето няколко алтернативни цвята, които са стилни и издръжливи във времето.
Красивото тъмнозелено Kataja 5078 (Хвойна) или леко кафявото, но близко до черно Turve 5088 (Торф), са отлични алтернативи на модерното черно. Ако търсите нещо зелено, опитайте Siimes 5069, докато светлосивият Poro 5087 (северен елен) е идеален избор за къща до иглолистна гора с избелели, по-сиви нюанси на зеленото.
Или ако искате да сте по-авантюристични, може да заложите на някой по-нестандартен цвят или акцент.
Необходимо е преомасляване на средно между 5-8 години, като това главно зависи от интензитета на слънцегреенето. Някои фасади се огряват по-продължително, други са защитени от сгради и дървета.
Периодът на преомасяване е различен, тъй като зависи от това колко интензивно се нагрява фасадата на къщата. При някои къщи се омаслява на 5-6 години, при други може да се изчака 8-10 г. Самото преомасляване не изисква специални процеси – никакво шлайфане, единствено изчистване с мокра кърпа, ако има пръски кал или прах. Омасляването може да се извърши на ръка, така и с машина.
При следващо омасляване може да изберете малко по-тъмен цвят, така, че ако се колебаете между малко по-тъмна и малко по-светла тоналност, започнете с по-светлата.
Лист при избор на цвят за екстериора на къщата:
Съобразете се с околната среда – градска, морска, горска
Тествайте боята на по-голяма площ и я разглеждайте на място по различно време на деня
Не забравяйте, че боята изглежда по-светла на по-големи повърхности
По-светлите нюанси се виждат от по-далеч
Земните цветове подхождат по-добре на естествените условия от по-тъмните нюанси
Черните и безцветните са по-трудни за поддръжка
Благодарим за вниманието и
ще се радваме да споделим този проект с Вас!