Обикновено се съсредоточаваме в оглед на самото място – до колко ни харесва и отговаря на нашите нужди, комуникативно ли е, колко е близо до работа и училище, слънчево ли е и каква е заобикалящата среда. Тези неща са важни, но на база опит с наши клиенти сме подготвили 5 допълнителни точки, на които да обърнете внимание, за да си спестите неприятни ситуации.
На първо място е важно да проверите статута на имота. Колкото и прекрасно да изглежда мястото, ако теренът не е в регулация, дори и да има построени къщи в съседство, има шанс Вие да не може да построите нищо върху имота.
Консултация с адвокат е добра идея. Той ще разгледат нещата от правна гледна точка – ще провери има ли запори и ипотеки върху имота, има ли други наследници и т.н.
Въпреки това, нашият съвет е да поискате от продавача да Ви предостави предварително актуална скица и виза за проектиране на имота и да проверите какво пише там:
Трайно предназначение на територията: Урбанизирана
Начин на трайно ползване: Ниско застрояване (до 10 м) или за друг вид жилищно застрояване.
Имайте предвид, че ако се налага преотреждане на имота, това може да ви коства много време, нерви и допълнителни разходи.
Тук е добре да проверите, освен физически на място, така и в скицата на имота, има ли наистина път до терена или достъпа е през чужди терени.
Освен реално да проверите достъпът до терена, важно е да се убедите, че пътят, който виждате фигурира и в скицата. Иначе може да се окаже, че на практика има път, но той няма статут като такъв, което ще бъде пречка за получаване на разрешение за строеж.
Когато оглеждате терена, обърнете внимание къде се намират най-близките стълбове, има ли наблизо електрическо табло, трафопост и др. Може да разпитате хората, които живеят наблизо. А по отношение на водата, е добре да се знае има ли изградена водоснабдителна мрежа, и канализация, или ще е необходимо да изградите собствен водоизточник – сондаж, както и септична яма за отпадните води.
По-стръмните и хълмисти терени имат своя чар – обикновено се открива прекрасна гледка, усещане за простор и предоставя възможност за терасиране и зониране на имота. От друга страна, по-голямата денивелация налага повече изкопни дейности – вкопаване на основите на голяма дълбочина, изграждане на подпорни стени и като цяло оскъпява строителния процес. Дори и видимо да не си личи денивелацията, най-сигурно си проличава при извършване на геодезическо заснемане от геодезист и предоставяне на заснемане в цифров формат. Може да се счита за предимство, ако има вече изпълнено такова.
От скицата и визата за проектиране на имота, която Ви посъветвахме да поискате, от продавача, могат да се видят формата на терена, както и съществуващите сгради (ако има такива).
Също така във Визата, ще са посочени ограничения по отношение на застрояването – отстояния от границите на терена, върху които не може да се строи, както и съоръжения, които изискват съответния сервитут, върху който също има специфични изисквания.
В зависимост от разположението на мястото може да има допълнителни условия, но стандартно за новопостроена къща трябва има минимум 3 м. отстояние от съседите в страни и улицата (или 4м., когато се намира във вилна зона), а от дъното на парцела минимум 5м. (или 8м. във вилна зона). Това може да се окаже проблематично при дълги и тесни терени и ситуирането на къщата да бъде невъзможно.
Затова Ви съветваме, първо да решите колко голяма къща искате и след това да търсите достатъчно голям терен, върху който тя да се изгради.
Ако все пак не сте сигурни, че избраният от вас терен е подходящ за строеж на вашата мечтана къща, свържете се с нас за консултация.